Zostań konsultantką Avon

Zostań konsultantką Avon

 Klub Avon

pozwala na kupowanie produktów kosmetycznych firmy Avon w niższych cenach. Zostań konsultantką już dziś. Dla nowych osób Avon przygotował pakiet powitalny oraz zniżki od 15 % do 45 % na wszystkie kupowane przez Ciebie produkty. Jeżeli jesteś wierną miłośniczką ich produktów, możesz cieszyć się nimi za niższą cenę, a dodatkowo dzięki bezpłatnym katalogom rozdawanym znajomym polecać je także innym osobom. Nie ma konieczności kupowania czegoś co miesiąc lub za określoną kwotę.

środa, 27 kwietnia 2022

,,Ostatnie zdjęcie" Aldona Szczygieł

Aldona Szczygieł to dopiero debiutująca autorka, jednak jej ,,Ostatnie zdjęcie" porusza wszystkie zakamarki duszy.


,,Ostatnie zdjęcie" z pewnością jest powieścią niecodzienną i taką, o której nie sposób szybko zapomnieć. Porusza temat choroby Alzheimera oraz kilkuletniego Franciszka, który choć wychowywany przez ojca alkoholika i matkę, która zrobiłaby dla niego wszystko, zostaje oddany do zakonnego sierocińca. Babcia pewnego dnia wyrywa go ze szponów patologii, niestety, kiedy jej stan zdrowia nie pozwala na dalsze opiekowanie się wnuczkiem musi oddać go pod opiekę sióstr. Franek spotyka tam nowego kolegę Kacpra, który razem z siostrą po tragicznej śmierci rodziców także został oddany do miejsca, gdzie może znaleźć adopcyjną rodzinę. I choć wydawać by się mogło, że to historia nasycona ludzką tragedią, to jednak Aldona Szczygieł sprawia, że ciepło robi się na sercu, kiedy dzieciaki wchodzą w kooperację z seniorami z domu pomocy.

Muszę przyznać, że jest to całkiem niepozorna książeczka, jednak bardzo miło spędziłam z nią czas. Doskonale wykreowani bohaterowie, oddane tło, uczucia, kontekst wyrwania z domu rodzinnego. Dla takich dzieci, które żyły w szczęśliwym, pełnym dostatku domu albo i patologicznym, ale z pewną stałą, jest nieporównywalne i nie do wyobrażenia sobie, kiedy sytuacja z dnia na dzień powoduje, że domem jest sierociniec. Franciszek mimo początkowej niepewności, radzi sobie całkiem dobrze. Jego kompanem do przygód jest Kacper. Nie da się jednak ukryć, że niezwykle tęskni za babcią, która z dnia na dzień zniknęła. Zosia zaś uczyniła to wbrew swojej świadomej woli, co boli tym bardziej.

Aldona Szczygieł w swojej debiutanckiej książce pokazuje, że dla każdego wyrwanie z codziennej harmonii jest szczególnie trudne, a tym bardziej dla dzieci, które nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje. Czuję, że to dopiero wstęp do wspaniałej literackiej przygody autorki. Koniecznie zapoznajcie się z powyższym tytułem. Jestem przekonana, że nie będziecie żałować, a na koniec i łza wzruszenia zakręci się w oku.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Novae Res .

15 komentarzy:

 1. Podoba mi się przesłanie tej książki, że wyrwanie z harmonii jest trudne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam! Bez chusteczek nie ma co zaczynać czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Serdecznie dziękuję za piękną recenzje! Jestem poruszona :))) Ściskam mocno!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo, że to świeże nazwisko, obiło mi się już o uszy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o tej książce. Zapowiada się wartościowa lektura! Poruszający temat

  OdpowiedzUsuń
 6. wind of renewal27 kwietnia 2022 19:31

  Raczej nie mam w planach tego tytułu. Nie lubię tego wydawnictwa, więc zbytnio nie sięgam po ich ksiażki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czuję się naprawdę bardzo mocno zachęcona do przeczytania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli debiut jest tak udany, to trzeba tę książkę koniecznie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio co dzień spotykam się z dziećmi wyrwanymi ze swojego świata przez wojnę w Ukrainie. Widzę, jaka to jest dla dzieci trauma i zagubienie. A co dopiero strata rodziców i sierociniec. Przeczytam z ciekawością.

  OdpowiedzUsuń
 10. To akurat nie dla mnie, ale jeśli chciałabyś poczytać o rodzinnym domu dziecka to polecam "Dom na klifie" Moniki Szwai. Książka ma już kilka lat, ale nie zestarzała się. Wykreowany tam świat jest ciepły, pomimo ciężkiego tematu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Ostatnie zdjęcie " też jest niezwykle ciepłą książką :) pomimo trudnego tematu :)

   Usuń
 11. Lubię, kiedy w książce pojawiają się bohaterowie, którzy na coś chorują. Dzięki temu mogę poznać pewne zachowania, o których nie miałam pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajnie, że książka porusza takie trudne tematy. Chyba będę musiała po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię takie wzruszające tytuły, chętnie zapoznam się z tym debiutem w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 14. ostatnio za szybko się wzruszam, więc tym razem nie skuszę się na ten tytuł

  OdpowiedzUsuń